מתרגלים בפסטיבל הדרקון בתל אביב

ביום שישי ה-26 במאי 2018 נערך על גדות נהר הירקון פסטיבל סירות הדרקון השנתי.

הפסטיבל נערך על ידי מרכז דניאל לחתירה, בחסות שגרירות סין, ובנוכחות מ”מ השגריר הסיני בישראל וראש עיריית תל אביב.

הפסטיבל, המשחזר מסורת סינית, כלל מרוץ במספר מקצים של סירות דרקון סיניות, והוא נפתח בטקס של צביעת עיני הדרקונים. על גדת הירקון נקבצו הצופים והמעודדים, חזו בתלבושות הצבעוניות של צוותי הסירות ובהופעות שונות שנערכו במתחם מרכז החתירה.

אל גדת הירקון שמנגד הגיעו מספר מתרגלים של פאלון דאפא כדי לתרגל על שפת הנהר את חמשת התרגילים השלווים של השיטה.

במקום שהה פקח מטעם עיריית תל אביב, ולאחר ששוחח עם המתרגלים ביקש מהם באדיבות לא לפרוס את השלט שהביאו עימם, המציג את המילים ״פאלון דאפא – אמת, חמלה, סובלנות״. המתרגלים נענו לבקשתו אך עוד לפני שהספיקו להתחיל בתרגול הגיעו גם אנשי ביטחון מטעם מרכז החתירה וביקשו מהמתרגלים לזוז ולתרגל במקום אחר. המתרגלים הסבירו לאנשי הביטחון שהאיזור בו בחרו לתרגל הוא שטח ציבורי וכל אדם רשאי לערוך בו כל פעילות שאינה מפריעה לציבור. הם הסבירו להם שנציגי המפלגה הקומוניסטית הסינית מנסים להגביל את פעילות הפאלון דאפא גם מחוץ לגבולות סין ואינם מבינים שבמדינה ריבונית ודמוקרטית כמו ישראל הדבר לא אפשרי.

הם התחילו לתרגל, כשחבורה של סטודנטים סינים “חמושים” בשלטים של מכון קונפוציוס, הגיעו למקום והתחילו להטריד את המתרגלים, כשהם נדחקים ביניהם לבין גדת הירקון, נעמדים צמוד אליהם ומעירים הערות שונות.

מתרגלים את תרגילי הפאלון דאפא על שפת הירקון 

אנשי הביטחון ששהו במקום ביקשו מהסינים לסלק את השלטים שהחזיקו והם נענו לבקשה אך נשארו לעמוד במקום.

שוטר שהגיע למקום התייעץ עם הממונים עליו והודיע למתרגלים שאין שום בעיה שימשיכו בתרגול. הוא ושאר אנשי הביטחון ששהו במקום שמעו בתשומת לב יחסית  את ההסברים של המתרגלים על הפאלון דאפא, וכן על הרדיפה האכזרית המתרחשת נגד מתרגלי השיטה בסין הקומוניסטית כיום. רדיפה שכוללת  עינויים, רצח וקצירת איבריהם בכפיה. מספר אזרחים שעברו במקום גם התעניינו, שאלו, קיבלו הסברים, וכן חומרי הסברה ופרחי לוטוס סיניים מסורתיים מנייר. שכן אחד שירד מביתו התקרב והסביר: ״אני מנציבות הירקון, ובאתי לודא שאף אחד לא יפריע לאזרחים לבצע במתחם הירקון תרגילי התעמלות שאינם מזיקים לאיש.״

שוטר שהגיע למקום התרגול

הסטודנטים הסינים נשארו במקום כשהם נצמדים למתרגלים, נעמדים מולם ומעירים להם הערות, אולם הדבר לא ממש הפריע למתרגלים להמשיך בתרגול, מלבד אלה שקטעו את התרגול כדי להסביר להם שבישראל נהוגים חופש הביטוי, חופש האמונה וזכויות האזרח, ושהתרגול במקום הוא חוקי ולגיטימי.

אזרחית סינית שהיתה בין המתרגלים שוחחה עם הסטודנטים הסינים בשפתם וביקשה מהם: ״אל תלכו בעקבות ג׳יאנג דזה מין (המנהיג לשעבר של המפלגה הקומוניסטית, שהחל ברדיפה), ימיו מחוץ לכלא ספורים.״

סטודנטים סינים מנסים להפריע בזמן התרגול 

היא סיפרה לאחד מאנשי הביטחון: ״השיטה הזו כל כך טובה, אני הייתי חולת לב, ומאז שהתחלתי בתרגול המחלה שלי נעלמה. בכל העולם אוהבים את הפאלון גונג ורק בסין רודפים אותו. בבקשה אל תשתף פעולה עם הדרישות של המפלגה הקומוניסטית הסינית ואל תעזור להם ברדיפה, כי בכך אתה תזיק לעצמך״.

אנשי הביטחון נשארו במקום עד שהמתרגלים סיימו את כל חמשת התרגילים ועזבו.

אחת המתרגלות אמרה: ״הם באמת היו מאד נחמדים, אבל אני לא מבינה למה צריך ליווי משטרתי כדי לעשות מדיטציה על שפת הירקון.״

*התמונה הראשית הינה להמחשה בלבד