ראש הממשלה החדש של קנדה מעלה בפני שי ג’ין-פינג את סוגיית זכויות האדם בסין ואת רדיפת הפאלון גונג

ראש הממשלה הנבחר של קנדה, ג’סטין טרודו, נפגש בחודש שעבר עם המנהיג הסיני, שי ג’ין-פינג, בפסגת APEC (שיתוף פעולה כלכלי של אסיה-פסיפיק) בפיליפינים. בפגישתם העלה טרודו את נושא הרדיפה נגד הפאלון גונג והפרות זכויות אדם נוספות בסין.

ג’סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה

חברת הפרלמנט הקנדי ג’ודי סגרו (Sgro) אישרה את הדברים בעצרת מול הקפיטול הקנדי ב-9 בדצמבר: “כחברת פרלמנט ליברלית אני שמחה לברך אתכם בשמו של ראש הממשלה טרודו. אומר לכם גם שבפגישתו האחרונה של טרודו עם מנהיגים סינים העלה ראש הממשלה את סוגיית זכויות האדם בסין, ובמיוחד את הרדיפה נגד הפאלון גונג”

חברת הפרלמנט ג’ודי סגרו בעצרת מול הקפיטול ב-9 בדצמבר 2015

העצרת נערכה ערב “יום זכויות האדם הבין-לאומי” (10 בדצמבר)

מתרגלי פאלון גונג ותומכיהם הגיעו מטורונטו, ממונטריאול ומאוטווה כדי להשתתף באירוע. 6 חברי פרלמנט נוכחיים ו-2 חברי פרלמנט לשעבר נאמו בעצרת. יותר מ-95,000 חתימות שנאספו בקריאה לסיים את הדיכוי בסין הוצגו בעצרת בפני חברי הפרלמנט כדי שיעבירו אותן לראש הממשלה.

מאז שהחלה הרדיפה נגד הפאלון גונג ב-20 ביולי 1999 היתה קנדה בין המדינות הראשונות שגינו רשמית את הרדיפה וקראו לסיומה. מגמה זו ממשיכה עד היום.

להלן סקירה קצרה של גילויי התמיכה שהביעה ממשלות קנדה בפאלון גונג:

ב-26 ביולי 1999, שישה ימים לאחר תחילת הרדיפה, העיתון The Globe and Mail פירסם כתבה שבה גינה ראש הממשלה דאז את הרדיפה.

רה”מ ג’ין שרטיין (1993-2003) חיפש דרך לשחרר מתרגלים כלואים

ב-20 באוקטובר 2001 דיווח רדיו “קול אמריקה” על פגישתו של ראש הממשלה הקנדי ג’ין שרטיין עם מנהיגים סינים בפיסגת APEC בשנחאי, שבמהלכה דרש תשובות על מצב זכויות האדם בסין ועל דיכוי הפאלון גונג.

ב-24 באוקטובר 2002 העביר הפרלמנט הקנדי פה אחד את החלטה M236, שיזם חבר הפרלמנט סקוט רייד: ראה פרטים בכתבה המקורית: Canadian MP Helps to Rescue Lin Shenli’s Brother, Lin Mingli

ההחלטה דרשה מראש הממשלה שרטיין לבקש מסין את שחרורם של כל מתרגלי הפאלון גונג שיש להם קרובי משפחה בעלי תעודת תושב או אזרחות קנדית. ההחלטה הביאה לשחרורם של 12 מתרגלים ש-4 מהם היגרו לקנדה.

רה”מ פול מרטין (2003-2006) דיבר בגלוי על חשיבות זכויות האדם

ב-2005, אחרי ביקורו של המנהיג הסיני לשעבר הו ג’ין-טאו בקנדה, סיפר ראש ממשלת קנדה דאז פול מרטין, שהוא דן עם עמיתו הסיני בעניין זכויות האדם ובכלל זה בסוגיית הפאלון גונג. עוד אמר, כי הוא מאמין שממשל טוב יותר מצריך הבנה טובה יותר של זכויות אדם.

במסיבת עיתונאים שנערכה ב-9 בספטמבר 2005 שאל כתב תחנת הטלוויזיה הקנדית רוג’ר סמית’ את הו ג’ין-טאו על מתרגלי הפאלון גונג שהציגו צילומים המתארים את הרדיפה ואת העינויים. המנהיג הסיני התחמק מהשאלה, אולם ראש הממשלה, מרטין ענה: “כפי שכבר ציינתי… אכן, העליתי את הסוגיה של הפאלון גונג”. כמו כן אמר: “אנו מאמינים שהתפתחות כלכלית ושלטון טוב יותר דורשים לא רק פתיחות ושקיפות, אלא גם הבנה של החשיבות של זכויות אדם”. (ראה כתבה מכתבם של “ידידי פאלון גונג האירופאים” לטוני בלייר לפני ביקורו הקרוב בסין לשיחות עם הו ג’ין-טאו וכן כתבה באנגלית: Toronto, Canada: Falun Gong Practitioners Continue Peaceful Appeal During Hu Jintao’s Visit (Photos)

סטיבן הרפר (2006-2015): קנדה לא תשתוק לגבי סוגיות זכויות אדם

סטיבן הרפר ראש הממשלה לשעבר, תמך בלהט בפאלון גונג. הוא הקים בפברואר 2013 את המשרד לחופש דת בתוך משרד החוץ והסחר הבין-לאומי. במסיבת עיתונאים שקיים לרגל פתיחת המשרד, ציין הרפר את רדיפת הפאלון גונג בסין כאחת מהדאגות של הממשלה הקנדית.

במארס 2014 כלאו שלטונות סין את המתרגלת צ’ן יינג-הואה רק בשל היותה מתרגלת פאלון. אמה של המתרגלת גב’ הואנג ג’ין-לינג, תושבת קלגרי שבקנדה, יצרה קשר עם משרדו של הרפר טרם יציאתו לסין. ב-20 בנובמבר 2014 היא קיבלה שיחה טלפונית מהשגרירות הקנדית בסין, שבה נאמר לה, שהרפר העלה את המקרה של בתה בפגישותיו עם בכירים סינים. ראה פרטים בכתבה המקורית: במהלך ביקור בסין: ראש ממשלת קנדה ביקש את שחרורה של מתרגלת פאלון גונג. גב’ הואנג סיפרה שנאמר לה, ששר החוץ הקנדי נתן לשר החוץ הסיני וואנג יי רשימה של מתרגלי פאלון גונג הכלואים בסין.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה ב-2013, דיבר הרפר בזכותם של אנשים רבים בסין הכלואים בשל אמונתם, ובכלל זה מתרגלי פאלון גונג: “לנוכח חוסר הצדק הזה והזוועות, קנדה לא תשתוק”, הוא אמר.

גם הציבור הקנדי עקב מקרוב אחר הזוועות בסין. על-פי מכתבים שקיבל משרד ראש הממשלה במהלך הבחירות הפדרליות ב-2005, רדיפת הפאלון גונג היתה בין שלושת הנושאים המדוברים ביותר בקנדה, וכמיליון חתימות הקוראות לסיום הדיכוי בסין נשלחו למשרד ראש הממשלה.