סרט חדש על קצירת האיברים בסין זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים בהמילטון, קנדה

הסרט התיעודי “דיווידים מול גולית” על קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג חיים בסין, זכה השנה בפסטיבל הסרטים בהמילטון.

לאירוע שהתקיים באונטריו ב-3 עד ה-9 בנובמבר הוגשו 140 סרטים מכל העולם.

נתן פליט, המנהל האדמיניסטרטיבי של הפסטיבל שיבח את הסרט ואמר: “הוא סרט תיעודי נהדר, עצוב ומזעזע באמת. הוא הותיר רושם טוב על כל הצופים בו, כך שקל היה לבחור אותו כסרט התיעודי הטוב ביותר”.

 

תמונת סטיל מהסרט “דיווידים מול גולית”

הסרט מתמקד במאמצים העצומים של עורך הדין לזכויות אדם דיוויד מטאס, ושל דיוויד קילגור, לשעבר חבר הפרלמנט הקנדי ותת שר החוץ לענייני אסיה פסיפיק, לאסוף ראיות בנושא קצירת האיברים ממתרגלי פאלון גונג בסין. הסרט מכיל גם ראיונות עם מספר חולים שעברו ניתוחי השתלה בסין.

במארס 2006 העידו שני עדים נגד מחנה הריכוז החשאי סוּ-ג’יאָה-טוּן בעיר שֶן-יאנג שבפרובינציית ליָאו-נינג, על מעורבותו בקצירת איברים שיטתית ממתרגלי פאלון גונג חיים. עוד עדויות הצטברו לאחר מכן.

מטאס וקילגור ניהלו חקירה בלתי תלויה, ופרסמו ביולי 2006 את מסקנותיהם בדו”ח. הם המשיכו את מחקרם כשראיות נוספות הצטברו והפכו זמינות. הגרסה השלישית של הדו”ח התפרסמה ב-2009 בשם “קציר דמים” (Bloody Harvest).

 מומחים מעריכים שבין השנים 2000 ל-2008 כ-65,000 מתרגלי פאלון גונג הפכו קורבנות לקצירת איברים. מה שמאשש את ההערכה הוא הגידול המהיר במספר ניתוחי השתלות בסין, שלא ניתן להסביר את מקור האיברים שלהם על ידי מספר האסירים המוצאים להורג.

קצירת איברים הפכה לשיטת מדינה המתבצעת על ידי הצבא ובתי חולים ומאושרת על ידי בתי דין, במטרה לעשות רווחים מרציחתם של אסירי פאלון גונג על פי ביקוש. מה שאיפשר מבצע שיטתי כזה ללא כל השלכות משפטיות הוא מדיניות הרדיפה הכלל-ארצית נגד הפאלון גונג.

הספר “איברים של המדינה” (State Organs) שנכתב על ידי מטאס ומומחים אחרים בתחום ופורסם ביולי 2012, בוחן את מעורבותם של מוסדות המדינה בסין. המומחים הם מ-4 יבשות שונות, והם חולקים את השקפתם ומציעים דרכים להיאבק בזוועות האלה. הספר פונה בקריאה לכולם לעצור את “הצורה הזאת של רוע שעדיין לא נראתה על כוכב הלכת הזה”.

ב-2010 היו מטאס וקילגור מועמדים לפרס נובל לשלום על מחקרם המקיף ועל מאמציהם המתמידים במעקב אחר קצירת איברים.

מר פליט סיפר בראיון: “כמו אנשים רבים בסרט, לא יכולתי להאמין שמשהו כמו זה התרחש למעשה ושהתאפשר לדבר כזה להימשך”.

“הכמות, המספרים בסרט הזה פשוט מדהימים…סרט כזה חייב לצאת אל הציבור כדי שעוד אנשים יהיו מודעים לכך, שידעו מה קורה וכיצד זה קורה. דבר כזה חייב להיפסק”, הוסיף.

הוא מקווה שהסרט התיעודי הזה יוכל לעורר השראה לעוד “דיווידים” שיעבדו ביחד לשים קץ לזוועה הזאת.

במאי הסרט התיעודי לי יון-שיאנג סיפר ששמע לראשונה על קצירת איברים בכפייה ב-2006: “היה קשה לי לקבל זאת בתחילה משום שזה קרא תיגר על שורת הבסיס של המוסריות האנושית. ככל שהזמן עבר, עוד ראיות נחשפו. ואז ידעתי שזה באמת קיים”. מאוחר יותר יצא עם הרעיון להפיק סרט תיעודי כדי לעורר מודעות לנושא.

“דרבנתי את קהל הצופים לצפות ברגיעה בסרט מתחילתו ועד לסופו”, אמר לי. “שיקלו את הראיות המוצגות בסרט והשתמשו בשיקול הדעת שלכם עצמכם”.

הסרט התיעודי הזה נכנס גם לאתר Viewster Online Film Festival . הוא זמין כעת לצפייה חינמית באתר הפסטיבל בין ה-13 עד ה-27 בנובמבר.

מקור הכתבה