מזכיר המדינה האמריקני טילרסון מעלה את סוגיית הרדיפה נגד הפאלון גונג במסיבת עיתונאים על דו”ח חופש דת הבין-לאומי

20 באוגוסט, 2017 | מאת כתב מינג-הווי בוושינגטון

ב-15 באוגוסט 2017 פורסם במסיבת עיתונאים בוושינגטון דו”ח חופש דת הבין-לאומי האמריקני לשנת 2016. סין נמצאת בין עשר “המדינות עם דאגה מיוחדת” בשל הרדיפה הדתית החמורה שלה. מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון הזכיר במיוחד את הרדיפה נגד הפאלון גונג, כשהוא מציין שב-2016 בלבד, “עשרות מתרגלי פאלון גונג מתו במעצר”.

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון במסיבת העיתונאים

 

בהערותיו במסיבת העיתונאים ציין טילרסון שחופש דת הוא “ערך עיקרי ביותר בתיקון הראשון של החוקה האמריקנית, כמו גם זכות אדם אוניברסלית”. אך ציין שכ-80 אחוז מאוכלוסיית העולם אינם יכולים להינות מחופש כזה במלואו.

“במקום בו חופש דת אינו מוגן, אנו יודעים שלחוסר יציבות, לפגיעה בזכויות אדם, ולאלימות קיצונית יש הזדמנות גדולה יותר להכות שורש”, אומר טילרסון. הוא ציין שממשל טראמפ מחויב לטפל במצבים האלה ומחלקת המדינה צריכה להמשיך ולהביע תמיכה בבעלי אמונה.

לגבי סין הוא העיר: “הממשלה מענה, עוצרת וכולאת אלפים בשל תרגול האמונות שלהם. עשרות מתרגלי פאלון גונג מתו במעצר. מדיניות המגבילה הבעה ותרגול דתיים של מוסלמים אויגורים ושל בודהיסטים טיבטים התגברה”.

בהקדמה לדו”ח כתב הנשיא טראמפ: “מההתחלה לאמריקה יש מקום המוקיר את חופש האמונה והסגידה. למרבה הצער, רבים סביב העולם אינם נהנים מהחופש הזה”. הוא מאחל לכך ש”אנשים טובים מכל הדתות: נוצרים, מוסלמים, יהודים ומאמיני הינדו יוכלו ללכת בעקבות לבם ולהאמין על פי מצפונם”.

חופש דת נרמס בסין

סין נחשבת כ”מדינה המעוררת דאגה מיוחדת” (CPC) משום שהיא מעורבת בהפרות חמורות במיוחד של חופש דת מאז 1999. באוקטובר 2016 מזכיר המדינה האמריקני ציין שוב את סין ברשימת המדינות המוגדות כמעוררות דאגה מיוחדת” (CPC) ביחד עם סודן, צפון קוריאה, מיאנמר ועוד 10 מדינות שונות.

הדו”ח מראה שאנשים מאמינים בסין עדיין נעצרים, נכלאים ומעונים. “פאלון גונג דיווח על עשרות מתרגלים שמתו במעצר. נמסר על כומר של כנסייה לא רשומה ואשתו שנקברו חיים כשמחו על הריסת הכנסייה שלהם. האישה מתה והכומר הצליח לברוח. כמו כן היו דיווחים על היעלמותו של כומר נוצרי ועל מותו של אקטיביסט זכויות למען המיעוטים המוסלמים הווי (חְווֵי) החיים בסין, ואחרים שהממשלה אמרה שהתאבדו.

רבים מתו ברדיפה נגד הפאלון גונג

בדו”ח כתוב: “על-פי פאלון גונג, 80 מתרגלים מתו במעצר או במשך השנה, זמן קצר אחרי מעצרם”. הדו”ח מצטט את קרן דווי הואה (ארגון הומניטארי למען עצירים בסין): “לפחות 3,403 מתרגלי פאלון גונג נכלאו ו-330 היו במעצר”, כתוצאה מפעילויות דתיות.

מקרים אחדים של רדיפה חמורה תועדו בדו”ח.

לדוגמה, ב-13 במארס מת מתרגל הפאלון גונג יאן גואו-יאן זמן קצר אחרי שחרורו ממעצר . נמסר שמת עקב התעללות במעצר.

בדוגמה נוספת: ב-27 במארס סון מינג-צ’יאנג מת מחבלות שסבל ב-9 בנובמבר 2015 כשסגל ביטחון מחוץ לאקדמיה הצבאית בפרובינציית שאנג-דונג הכה אותו חמורות על ששוחח עם סטודנטים על הרדיפה נגד הפאלון גונג. נמסר שהמכות הותירו חור בגלגלתו.

הרשויות הסיניות לוחצות בכל האמצעים על מתרגלי פאלון גונג לוותר על אמונתם.

הדו”ח מצהיר: “כמה בכירים דרשו ממשפחות, כתנאי מוקדם לרשום את ילדיהם לבית הספר, לחתום על הצהרות ערבות שלא ייקחו חלק בכנסיות הלא-רשומות ובפעילויות של ‘ארגון כת’ הקשורות לפאלון גונג”.

“הרשויות הורו על ועדות השכונות לדווח לבכירים על מתרגלי פאלון גונג ולהציע פרסי כסף לאזרחים המודיעים על מתרגלי פאלון גונג”.

על-פי ארגוני זכויות אדם וכלי תקשורת בין-לאומיים, מעצרים של מתרגלי פאלון גונג ממשיכים להתגבר סביב “ימים רגישים”, כמו כינוסים שנתיים של הקונגרס הלאומי והוועידה המייעצת הפוליטית. ישנה הערכה ש”אלפי מאמינים במדינה נעצרו לתקופות של עד 3 שנים במעצר מנהלי”.

מעקב אחר מקרים מיוחדים

זו השנה השלישית ברציפות שהדו”ח עוסק במצבם של המתרגל ג’אנג ג’י-וון ועורך הדין לזכויות אדם גאו ג’י-שנג.

“הרשויות ממשיכות לחשוף את מתרגל הפאלון גונג וואנג ג’י-וון למעקב כבד אחרי שחרורו ממאסר באוקטובר 2014. בעקבות 15 שנות מאסרו בשל פעילויות ‘הקשורות לכת’, הרשויות ממשיכות למנוע ממנו לצאת לחו”ל כדי להתאחד עם בני משפחתו. באוגוסט (2016) אמר וואנג שהרשויות ביטלו את הדרכון שלו ואסרו על נסיעתו עד ל-2018. נמסר שהוא במצב בריאות ירוד ואין לו טיפול רפואי הולם”.

“עורך הדין לזכויות אדם גאו ג’י-שנג, שהגן על קבוצות דתיות ובכלל זה נוצרים ופאלון גונג, פרסם ביוני מאמר ביוגרפי שהתפרסם בטייוואן המפרט את ההתעללויות שסבל במהלך 6 שנים של הטרדות וחטיפות מצד הרשויות, לאחר שחרורו מ-5 שנות מאסר והתעללות פיזית בכלא כמו מכות חשמל באלות מחשמלות. גאו ובני משפחתו אמרו אחרי שחרורו ב-2014, שסוכני הממשלה ממשיכים לפרוץ לביתו ולאסור עליו נסיעה לטיפול רפואי”.

סין מקדמת את הרדיפה נגד הפאלון גונג גם מעבר לגבולותיה

הרדיפה נגד חופש דת מתרחבת גם להונג-קונג, מקאו ומדינות שונות.

בוועידה של הפאלון גונג שהתקיימה בהונג קונג בינואר 2016, “איום אנונימי על פצצה הפריעה לכנס של כ-1,000 מתרגלי פאלון גונג”. מתרגלי פאלון גונג חשדו בחברי האיגוד לטיפול בנוער בהונג קונג, ארגון השייך למק”ס, שהם אלה שעמדו מאחורי הפצצה המזויפת.

הדו”ח כולל גם תיאור של פעילויות פרובוקטיביות של ארגוני המק”ס כלפי הפאלון גונג בטייוואן, בוייטנאם תאילנד ודרום קוריאה.

הרשויות בסין מודות שלרדיפה נגד הפאלון גונג אין כל בסיס חוקי

“על-פי אתר מינג-הווי, במהלך שנת 2016 הייתה סדרת מקרים בהם תובעים משפטיים, בתי דין ומחלקות משטרה סירבו להגיש כתבי אישום נגד מתרגלי פאלון גונג”.

ב-23 בדצמבר 2016 תובע ציבורי בצ’ונג-צ’ינג ביטל את התיק של המתרגל ג’אנג ג’ון שהואשם ב”שימוש בכת כדי לערער את אכיפת החוק”, באומרו: “לא מצאנו אף חוק או תקנות להוכיח שפאלון גונג הוא כת כופרת, ואין לנו כל ראיות המוכיחות זאת”.

החוק הבין-לאומי על חופש דת מ-1998 דורש שמחלקת המדינה האמריקנית תפרסם מדי שנה דו”ח שנתי על חופש דת בין-לאומי. הדו”ח אינו מכוון לאף מדינה מסוימת. הוא מייצג נתונים ספציפיים לתועלת הקונגרס והממשל, כמשאב לעזור להם לנהל סיוע חוץ, כוח אדם דיפלומטי ובקשות מקלט של פליטים.