מועצת המנהלים של בתי הספר של אזור טורונטו הפסיקה את השותפות עם “מכון קונפוציוס”

מועצת המנהלים של בתי הספר באזור טורונטו, שהיא מועצת המנהלים הגדולה ביותר בקנדה לבתי ספר, החליטה להפסיק את ההסכם עם “מכון קונפוציוס” בסוף אוקטובר השנה. ההחלטה כללה גם להחזיר לסין סכום של 225,000 דולר במטרה לשים קץ לסוגיה שהטרידה את טורונטו יותר מחצי שנה.

“יש מידע נגיש רב המצביע בבהירות שסוכנויות ביון מערביות מזהות ש’מכוני קונפוציוס’ הם צורה של סוכנויות ריגול שהממשל [הסיני] משתמש בו ומפעיל אותו”, כך הצהיר מישל ג’ונו-קאצויה (Michel Juneau-Katsuya), לשעבר ראש שירותי הביטחון לנושא אסיה-פסיפיק בקנדה, בנאומו מול ועדת מועצת המנהלים בפגישתה ב-1 באוקטובר השנה.

http://he.minghui.org/?p=10481

“אסטרטגיה נפוצה של מכוני קונפוציוס במדינות רבות במהלך השנים תמרנו השקפות פוליטיות ופרשנויות פוליטיות באמצעים של חדירה פוליטית”, אמר קאצויה ל”אפוק טיימס” הקנדי. הוא אמר שמכוני קונפוציוס גם מגייסים מרגלים לריגול מסחרי באמצעות קיום שיעורי השפה הסינית באיגודים מערביים.

הוועדה הצביעה נגד מכון קונפוציוס עוד באותו יום. ההחלטה של מועצת המנהלים כולה פורסמה ב-29 באוקטובר.

“איזו הקלה, איזו הקלה! עשינו את הדבר הנכון”, אמרה איירין אטקינסון, אחת מנאמני המועצה, בסוף הפגישה.

“הקשר הישיר בין מכוני קונפוציוס לבין המפלגה הקומוניסטית של סין – ברגע שזה הובהר למועצת המנהלים – אני חושבת שהם הרגישו עם זה אי נוחות קיצונית”, אמרה נאמנת מועצה אחרת, פמלה גוֹף (Pamela Gough).

“היה להם מאוד לא נוח עם נושא היעדר חופש הדיבור של המורים שהובאו מסין כדי לעבוד כאן”, הוסיפה.

קנדים מול מועצת המנהלים של בתי הספר של אזור טורונטו: דורשים להפסיק את תוכנית מכוני קונפוציוס
אזרחים קנדים דורשים את הפסקת השותפות עם מכוני קונפוציוס
מישל ג’ונו-קאצויה (Michel Juneau-Katsuya) בפגישת הוועדה של מועצת המנהלים ב-1 באוקטובר השנה

מי שיזם את השותפות עם מכון קונפוציוס הוא היו”ר הקודם של מועצת המנהלים של בית הספר, כריס בולטון. על פי נאמנת מועצת המנהלים פמלה גוף, פרטי ההסכם שנחתם לא נחשפו בפני נאמני המועצה.

אחרי טקס הפתיחה של מכון קונפוציוס ב-22 במאי, הורים ואזרחים רבים בטורונטו נעשו מודעים למתרחש מאחורי הקלעים שלו, כלומר על הקשר שלו למפלגה הקומוניסטית הסינית ועל כך שזו דרך להחדיר את  אידיאולוגיית המפלגה לקהילות [בעולם]. תוך שבועיים יותר מ-1,000 איש חתמו על עצומה למועצת המנהלים.  נאמני מועצת המנהלים קיבלו גם תלונות בטלפון ובדואר האלקטרוני שלהם..

בעת התכנסות מועצת המנהלים ב-11 ביוני השנה, כמה מאות אזרחים הפגינו בחוץ. מועצת המנהלים העבירה הצעת החלטה להשעות את מכון קונפוציוס. יומיים לאחר מכן כריס בולטון התפטר מתפקידו. לקראת התכנסותה המלאה של מועצת המנהלים ב-18 ביוני יותר מ-400 אזרחים יצאו להפגין.

ב-25 באוקטובר, כמה ימים לפני פגישת מועצת המנהלים המלאה, הקונסול הכללי של סין פאנג לי דחק בקהילה הסינית של טורונטו ל”עמוד על זכויותיה”. ב-29 באוקטובר הקונסוליה הסינית בטורונטו שלחה אוטובוסים לקחת תושבים מקומיים ממוצא סיני שיפגינו בעת פגישת מועצת המנהלים, וטענה שצריך “להציג מחדש” את מכון קונפוציוס לנאמנים החדשים שמונו.

ג’אנג וויי-צ’ון, שלימד שנים רבות את השפה הסינית בביה”ס המחוזי של טורונטו, אמר: “מכוני קונפוציוס מקדמים את המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס). אין להם שום קשר לקונפוציוס… ההתנהגות של הדיפלומט הסיני מצביעה על העובדה שמי שבאמת מניע את מכוני קונפוציוס היא המפלגה”.

שתי אוניברסיטאות קנדיות: אוניברסיטת מק’מאסטר (McMaster) ואוניברסיטת שרברוק ( Sherbrooke), הפסיקו גם הם את השותפות עם מכוני קונפוציוס.

בארה”ב, אוניברסיטת פנסילבניה (Pennsylvania State University) ואוניברסיטת שיקאגו, הפסיקו גם הן את שותפותם במהלך החודשים האחרונים עם התוכנית השנויה במחלוקת הזאת, וסגל ההוראה של Dickinson State University בצפון דקוטה הצביע נגד ייסוד מכון קונפוציוס באוניברסיטה, למרות שהיה כבר אישור לייסודה שהתקבל קודם לכן על ידי משרד החינוך של המדינה.

גם מכון קונפוציוס בעיר ליון שבצרפת הפסיק לפעול בשנה שעברה.