חברת תעופה סינית המטיסה איברים של בני אדם בקנה מידה נרחב, מעלה תהיות לגבי קצירת איברים

 

                                                           דוכן של חברת תעופה סינית בפרובינציית גואנג דונג, סין                                                    

חברות תעופה בסין משמשות כעת להובלת סוג אחר ומבעית של מטענים: איברים אנושיים.

בדו”ח שפורסם ב-4 באוקטובר הודיעה חברת התקשורת הסינית של שירות החדשות בסין כי חברת התעופה China Southern פתחה נתיב אקספרס להעברת איברים אנושיים בשדות תעופה ברחבי סין. חברת התקשורת דיווחה כי הנתיב נפתח במאי 2016 וכי חברת התעופה העבירה בהצלחה כבר למעלה מ-500 איברים.

המאמר התפאר במשלוחים חוצי גבולות עבור ניתוחי השתלת איברים – מן המחוז הצפוני-מערבי של שין-ג’יאנג (Xinjiang) ועד העיר האנג-ג׳ו (Hangzhou) שבדרום-מזרח סין.

בשנים האחרונות גילו מחקר עצמאי ודיווחים מיוחדים של אפוק טיימס כיצד תעשיית ההשתלות בסין הרקיעה שחקים לאחר שהמנהיג הסיני לשעבר ג’יאנג זמין פתח ברדיפה כלל ארצית אחר מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג, אשר רבים מהם נשפטו ונידונו למאסר.

החוקרים הגיעו למסקנה כי מתרגלי הפאלון גונג ושאר אסירי מצפון כגון אויגורים, טיבטים ונוצרים מכנסיות-בית משמשים כבנק חי לאיברים. המשטר הסיני הרוויח מהביקוש הבינלאומי לניתוחי השתלות. כדי לוודא שהאיברים נשארים במצב הבריא ביותר, הניתוח מתרחש לעתים קרובות בעוד לב הקורבן עדיין פועם, וכתוצאה מכך הוא גוסס מאיבוד דם וטראומה.

הארגון העולמי לחקירת רדיפת הפאלון גונג (WOIPFG) פרסם בחודש יולי דו”ח המציין כי כמאה בתי חולים בסין עדיין ממשיכים לבצע מאות ואלפי ניתוחים להשתלת איברים בשנה. זמן ההמתנה הקצר והעמידה המלאה בדרישות – כל מטופל מקבל איבר מושתל – נשאר ללא שינוי ומצביע על כך שהשיטה של קצירת איברים בכפייה נמשכת, סיכם הארגון.

 
                                          קצירת איברים בכפייה, תיאורו של האמן דונג שי-צ’יאנג את הנוהג בסין

ממחקריו האחרונים של האירגון העולמי WOIPFG עולה כי הצבא הסיני שולט על מערכת קצירת האיברים בכפייה, ומנהל את הרוב המכריע של ניתוחי ההשתלות בבתי החולים הצבאיים או אלה המשויכים לצבא.

חדשות אלו על משלוח איברים באמצעות חברות תעופה מגלות כי ייתכן שיש ערוץ נוסף להשתלת איברים, אמר דובר WOIPFG וואנג ג׳י-יואן (Wang Zhiyuan). “הצמיחה המואצת של ענף ההשתלות עדיין נמשכת. הסודות האפלים של השתלות איברים עדיין לא נחשפו במלואם”, אמר.

בעוד המשטר מבקש להראות לעולם שלסין יש מערכת סטנדרטית להשתלת איברים, החדשות האחרונות רק מעלות שאלות נוספות. “עם הנתיב המהיר, הם רוצים להבטיח כי האיברים מועברים מהר ככל האפשר. המטרה הייתה לפרסם את הישגיהם. אבל השאלה החשובה היא מהיכן באים האיברים האלה? האם יש שקיפות לגבי כיצד התקבלו האיברים האלה?” אמר הואנג שיווי, סגן מנהל האיגוד הטייוואני לטיפול בינלאומי בהשתלות איברים. הארגון מבקש להעלות את המודעות לגבי קצירת איברים בכפייה ולדכא את התיירות הרפואית המגיעה לסין לצורך ניתוחי השתלות.   

בתקשורת הארצית דווח לאחרונה כי חברות תעופה העבירו איברים לגבולות המדינה, למקומות כמו קאשגר ( Kashgar) וגוליה (Ghulja) שבפרובינציית שין-ג’יאנג. אילשאת חסן, נשיא האיגוד האויגורי האמריקני, חושש כי קציר איברים מתרחש בשן-ג’יאנג, שם הקבוצה האתנית האויגורית מהווה את רוב האוכלוסייה. בחודשים האחרונים קיבל חסן תלונות מהורים אשר ילדיהם לומדים באוניברסיטת שינג יאנג, בטענה כי יקיריהם נעלמו והם חוששים שהפכו לקורבנות קציר האיברים. “המשטרה המקומית ובית הספר לא יכולים למצוא אותם. לאן הם נעלמו? אנחנו יכולים רק לקשר את זה עם קצירת האיברים אשר נעשית בקנה מידה גדול”, אמר חסן.

תרמה לדיווח -Tang Xianya