האם משרד הפנים יגרש אישה בת 51 אל מותה ?

משרד הפנים החליט לגרש ביום ג’ (14 למאי) את הגברת וואנג לי, מתרגלת פאלון גונג בת 51, מישראל בחזרה לסין. מקרים דומים קרו בדרום קוריאה (2009) ובגרמניה (2005) והמתרגלים שגורשו נרדפו בסין בצורה קשה. המדינות שגירשו את המתרגלים ספגו ביקורת קשה בעיתונות הארצית והבין-לאומית, ובדיעבד הכו על חטא. גרמניה אף עתרה למשטר הסיני למען שחרורו של המגורש.

כידוע, מאז שנת 1999 נרדפים מתרגלי הפאלון גונג בסין בצורה אכזרית וקשה, אלפי מקרי מוות כתוצאה מעינויים ויחס קשה כבר אומתו ופורסמו. בנוסף, מספר דו”חות הגיעו למסקנה הנוראית שמתרגלי השיטה בסין גם נרצחים ע”י הרשויות כדי לקחת מהם איברים לתעשיית ההשתלות.

הרקע למקרה : וואנג לי (Wang Li, Passport no. G03890596) החלה לתרגל פאלון גונג בשנת 2005, בסין. בעקבות מעצר של חברה קרובה בשנת 2006 עזבה את סין למצרים וחצתה את הגבול לישראל. ביוני 2006 הגישה בקשה למקלט מדיני. הבקשה נדחתה בשנת 2009. הערעור על ההחלטה נדחה בשנת 2010. הבקשה לבית הדין המחוזי בתל אביב (case no. 35382-08-10 ) נדחתה בפברואר 2012, הערעור לבית המשפט העליון (case no. 2244/12 ) נדחה באוגוסט 2012.הוועדה ההומניטארית הבן משרדית דחתה את ערעורה באפריל 2013, והורתה על עזיבתה את הארץ ביום ג’ הקרוב.

הטיעון המרכזי בהליכים המשפטים היה שבפעם הראשונה שבה ביקשה וואנג לי מקלט מדיני, היא שיקרה לרשויות בנוגע לפרטים מסויימים. מתרגלי פאלון גונג מחייבים את עצמם לערכים אמת ( אמירת אמת בראש ובראשונה ), חמלה, סובלנות ומכאן הסיקה המדינה שלא מדובר במתרגלת אמיתית, שלא ניתן לתת בוואנג לי אמון, ושמדובר בגברת שפעלה באופן זה כדי להאריך את שהותה בישראל בטוענות שווא. וואנג לי מצידה הודתה עוד בתחילת הדרך שלא אמרה את האמת, וניסתה להסביר את פעולתה בכך שחששה לחייה ולחי בני משפחתה הנמצאים בסין.

ברגע שאדם מזהה את עצמו כמתרגל פאלון גונג ( פאלון דאפא ) חייו יימצאו בסכנה בסין, וניתן להניח שבמידה ויגיע לסין יש סבירות גבוהה שישלח למחנה עבודה בכפייה, יעבור עינויים ואולי ירצח, כפי שעלה בגורלם של אלפי מתרגלי פאלון גונג בסין מאז שנת 1999. כמובן, מידת ההטמעה של תוכן הפאלון גונג אינה כלל השאלה. לשם השוואה, האם אפשר להעלות על הדעת שמדינה הייתה שולחת לגרמניה הנאצית יהודי, בגלל שלא קיים מצווה כל שהיא ?