דיון בנושא קצירת איברים בכפייה בסין נערך בכנסת ישראל

דיון בנושא קצירת איברים בכפייה על ידי המשטר בסין לתעשיית ההשתלות ובנושא רדיפת הפאלון גונג על ידי המשטר בסין התקיים בכנסת ביום שני ה-17 בפברואר 2014.

את הדיון יזם ואירח ח”כ משה פייגלין, במסגרת “השדולה הליברלית” שהקים בכנסת, וזהו הדיון השני שהוא מכנס בכנסת בנושא זה. שני מומחים בלתי תלויים הוזמנו מחו”ל לספר על מחקריהם בנושא וכן מתרגלת פאלון גונג סינית, ניצולה ממחנה עבודה בכפייה, החיה היום בפינלנד.

נציגים מקצוות פוליטיים שונים הגיעו לתמוך: מזכ”ל מפלגת העבודה חה”כ חיליק בר, חה”כ ניסים זאב מש”ס, וחה”כ בועז טופורובסקי מ”יש עתיד”, ומוזמנים אחרים מרחבי הארץ.

באולם הוצגו תמונות מתוך התערוכה “האמנות של גֶ’ן, שָן, רֶן” [1] שבה אמנים שהם מתרגלי פאלון גונג מספרים על היופי של שיטת הפאלון גונג אל מול האכזריות של הרדיפה. חלק מהאמנים היו בעצמם קורבנות של הדיכוי והרדיפה של המשטר הסיני כלפי בין 70 ל-100 מיליון מתרגלי הפאלון גונג בסין.

keneset 17-2-14 (50) -forum

בצילום (מימין לשמאל): החוקר סופר ועיתונאי איתן גוטמן מלונדון, החוקר ותת שר החוץ הקנדי ומועמד לפרס נובל עו”ד דיוויד קילגור, סגן יו”ר הכנסת משה פייגלין, מנהל מרכז המידע של הפאלון דאפא בישראל רועי בר-אילן, ושרה (שיפינג) לו, ניצולת עינויים מסין . צילום: תקווה מהבד.

ח”כ פייגלין פתח את הפורום ברעיון ש”הרוע זקוק לשתיקת הטוב” וש”איננו יכולים לשתוק מול זוועה שכזו. אם אנחנו שותקים כמדינה, כאומה, אנחנו מועלים בתפקידנו”.

MP Feiglin -keneset 17-2-14 (45)

ח”כ משה פייגלין אירח את הדיון במסגרת “השדולה הליברלית” שהקים בכנסת (צילום: תקווה מהבד)

פרופ’ יעקב ג’יי לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא, סיפר כיצד נחשף לראשונה לנושא קצירת האיברים בסין. היה זה ב-2005 כאשר חולה שלו שהמתין להשתלה אמר לו שקץ בהמתנה ללב וחברת הביטוח שלו אמרה שבעוד שבועיים, ביום ובשעה מסוימים, יושתל בגופו לב בבית חולים בסין. פרופ’ לביא שאל אותו האם הוא מודע מה זה אומר, והחולה אמר שהוא לא שואל שאלות, והוא אכן נסע לסין ועבר השתלת לב ביום ובשעה שנקבעו עבורו שבועיים מראש. אחריו נסעו גם חולים אחרים, ופרופ’ לביא החל לחקור את הנושא והתגלה לו כי בסין קיים חוק חשאי המאפשר להשתמש בגופות של נידונים למוות לפי הצורך, וכי רוב האיברים שמושתלים בסין בשנים האחרונות אינם מנידונים למוות “פורמליים” כהגדרתו, אלא ממתרגלי פאלון גונג. פרופ’ לביא הבין גם שהמימון להשתלות בסין בישראל מגיע לא מכיסו הפרטי של הנוסע, אלא מכספי המדינה. כלומר שמדינת ישראל משתתפת בפשע הזה. כתוצאה מכך קידם פרופ’ לביא, יחד עם אחרים בקהילת הרפואה ובכנסת, חוק ישראלי (2008), ייחודי בסוגו בעולם, שבו נאסר מימון המדינה להשתלות במדינות שבהם מקור האיברים חשוד. אחד הסעיפים קובע כי נסיעה להשתלה במדינה כזאת היא עבירה על החוק. בכך מהווה ישראל חוד חנית בעולם, ומדינות נאורות רבות מזמינות את פרופ’ לביא לעזור בקידום חוק דומה במדינות אלה.

keneset 17-2-14 (41)_resize

פרופ’ יעקב ג’יי לביא (ימין), מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא (צילום: תקווה מהבד)

אורח נוסף היה דיוויד קילגור, תת שר החוץ הקנדי לשעבר לענייני אסיה פסיפיק ומועמד לפרס נובל בגין היותו שותף (יחד עם עו”ד דיוויד מטאס) למחקר מקיף ובלתי תלוי בשם “קציר דמים” וכן לספר בשם זה, שמסקנתו הייתה כי קצירת האיברים נעשית בעיקר ממתרגלי פאלון גונג, בשל קוצר הזמן, ציין מר קילגור רק קומץ מהראיות והזמין את הקהל להיכנס לאינטרנט ולקרוא את 54 סוגי הראיות במחקר. “האמינו לי שאני יודע מהי ראיה”, אמר לקהל, “הייתי תובע בקנדה במשך עשר שנים”.

קילגור העיד כי “אחד ממקבלי האיברים סיפר לנו שרופא צבאי בשנגחאי, מייג’ור טאן, בדק תאימות של שבעה סטים של כליות לפני שנמצאה התאמה. הרופא נהג לצאת מבית החולים במדים צבאיים ולחזור עם מיכל המכיל את הכליות”,שבעה בני אדם נרצחו עבור ההשתלה הזאת.

בנאומו ציין מר קילגור פרלמנטים ברחבי העולם שנקטו עמדה כמו באנגליה, אירלנד, ארה”ב, קנדה, הפרלמנט האירופי ועוד. כמו כן הוא הרגיע את החשש מפני חרם מדיני וכלכלי מצד סין בציינו שלושה מקומות שבהם לא שעו המנהיגים ללחץ והאינטרסים של מדינתם לא נפגעו כלל [2].

Kilgour - keneset 17-2-14 (53)

דיוויד קילגור, תת שר החוץ הקנדי לשעבר לענייני אסיה פסיפיק ומועמד לפרס נובל בגין היותו שותף (יחד עם עו”ד דיוויד מטאס) למחקר מקיף על קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג (צילום: תקווה מהבד)

הסופר והעיתונאי איתן גוטמן, חוקר עצמאי שפרסם ספרים בנושא סין מתוך היכרותו הקרובה, ואשר חוקר כיום את קצירת האיברים בסין, סיפר כי מחקרו הלך בדרך לגמרי שונה מזו של קילגור ומטאס, אך שניהם הגיעו למסקנות דומות ולנתונים מספריים דומים. הוא העריך כי בשנים 2000-2008 נרצחו 65,000 מתרגלי פאלון גונג, וכן גם אויגורים, טיבטים ודיסידנטים, ששימשו כבנק איברים חי.

keneset 17-2-14 (35)_resize

הסופר והעיתונאי איתן גוטמן, חוקר עצמאי שפרסם ספרים בנושא סין וחוקר כיום את קצירת האיברים בסין

במהלך הכנס דיברה ניצולה שברחה מסין עקב מאסריה ועינוייה, שרה (שיפינג) לו סיפרה שנעצרה ארבע פעמים על כך שעתרה לממשלתה להפסיק את הרדיפה. היא תיארה את העינויים שעברה במשך שנתיים במחנה עבודה בכפייה עקב אמונתה: כליאה בתא צר בבידוד, חישמול באלות חשמל, קשירת ידיה מאחור ותלייה על חלון.
“הניסיון המייסר שעברתי הוא מנת חלקם של כל מתרגלי הפאלון גונג בסין. בני משפחתי, אחיותיי והבעלים שלהם, נחטפו פעמים רבות על ידי המשטרה. חמש מחברותיי הקרובות הוכו למוות בכלא, במרכזי מעצר ובבייג’ינג כאשר ניסו לעתור בדרכי שלום עבור הפאלון גונג”, סיפרה הגב’ שיפינג לי כשהיא מתייפחת.

“בשנותיי הראשונות בפינלנד, כשהייתי שומעת דפיקות בדלת פחדתי לפתוח. בסין, אם אתה מתרגל פאלון גונג, 90 אחוז סיכוי שזאת המשטרה”, סיפרה.
היא סיכמה את דבריה בפנייה נרגשת לכנסת ישראל ולעם היהודי: “אתמול ביקרתי ב”יד ושם” וראיתי איך אתם מוקירים את אלו שעזרו ליהודים בשואה. אני רוצה לומר לכם שהעם הסיני תמיד יזכור את אלו שיתמכו בו במהלך הרדיפה החמורה הזו”.

Sara Lu - keneset 17-2-14

תמונה: שרה, מתרגלת פאלון גונג החיה כיום בפינלנד, סיפרה על עינוייה במחנה עבודה בכפייה בסין. חמש מחברותיה נרצחו ברדיפה ה”לא אנושית” מצד המשטר הסיני. ברקע התמונה “קצירת איברים” מתוך התערוכה “האמנות של גֶ’ן, שָן, רֶן” בעוד הסוהרים מענים אותה, נעשו לה בדיקות מקיפות של איברים וסוג דם, מה שאומר שהיא יכלה לסיים את חייה כאחת מאלו שנרצחו על שולחן הניתוחים תוך כדי קצירת איבריהם לתעשיית ההשתלות

מתרגלת פאלון גונג נוספת החיה בישראל סיפרה כי אחותה עצורה כבר שנתיים בסין משום שהיא מתרגלת של פאלון גונג. היא סיפרה בכאב שבשלב מסוים היא פחדה לספר על כך לתקשורת בישראל או לפעול להצלת אחותה כי היו איומים מצד הרשויות על הוריה ומשפחתה בסין שאחותה תסבול.

ח”כ יחיאל (חיליק) בר אמר בדיון שהוא הגיע להביע הזדהות. “כיהודי אין לי זכות לשתוק כשיש אנשים שביום יום נרצחים ונטבחים”, אמר. “הפרלמנט הישראלי צריך לומר אמירה שאנחנו לא צריכים לשתוק על הדבר הזה”. “פה יש משהו שיטתי, חמור, שנעשה במדינה כביכול תקינה, מקובלת מאוד בעולם, ואנשים שותקים”. הוא הביע את תקוותו שאנשים נוספים יצטרפו להפסיק את הרוע הזה.

MP Yehiel Bar -keneset 17-2-14 (30)_resize

ח”כ יחיאל (חיליק) בר: “”הפרלמנט הישראלי צריך לומר אמירה שאנחנו לא צריכים לשתוק על הדבר הזה” (צילום תקוה מהבד)

ח”כ הרב ניסים זאב אמר בריאיון בתום הפורום “אני חושב שהדברים מדברים בעד עצמם. כפי שאת רואה את תמונות הזוועה, פשוט לשבת ולבכות. שמענו את העדויות של הנשים שהשתתפו פה איתנו, איך המשפחות שלהן והן עצמן עברו התעללויות כפי שאמרתי: ‘הרף למשחית’, ואנחנו כולנו צריכים להירתם, לא רק בדיבורים אלא גם במעשים”.

MP Nissim Ze'ev keneset 17-2-14 (40

ח”כ הרב ניסים זאב : “פשוט לשבת ולבכות” (צילום: תקוה מהבד)

מנהל מרכז המידע הישראלי של הפאלון דאפא (פאלון גונג) מר רועי בר-אילן סיפר שכל ממשלה או ארגון שהסכים לבדוק מה קורה בסין חזר עם דיווחים מזעזעים. “אבל ממשלת ישראל טרם הרימה קול, כנסת ישראל לא באה ואמרה הרדיפה הזו פסולה וצריכה להיפסק… להיפך, מגיעים אנשים מהמשטר הסיני שיש נגדם אישומים עומדים בכמה וכמה מדינות בעולם בגין רצח-עם עינויים מגיעים לכאן ומתקבלים בכבוד מלכים”.

האירוע בכנסת זכה לחשיפה תקשורתית רחבה יחסית, כתבה שודרה ב”רואים עולם” במוצ”ש האחרון, וכמו כן צפויה לצאת כתבה גדולה בעיתון מוביל. המומחים רואיינו על ידי רשתות טלוויזיה בין-לאומיות, והופיעו בפורומים נוספים שנערכו במהלך השבוע באוניברסיטת תל אביב, ב”מרכז לצעירים” בירושלים בחסות אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית ובמכללת בית ברל.

[1] התערוכה “האמנות של גֶ’ן, שָן, רֶן” הוצגה עד כה כ-800 פעם ב50 מדינות ובין היתר בפרלמנט האוסטראלי, בפרלמנט הצ’כי, בבית הנבחרים של בריטניה, בבתי תרבות וגלריות נחשבות בעולם.

[2] הדוגמאות שהביא מר קילגור: נורבגיה עמדה באיומים כלכליים מצד סין לא להעניק פרס נובל לליו שיאה בו אבל ליו קיבל את הפרס ומאומה לא קרה לכלכלת נורבגיה. כנ”ל עם ואצלב האבל שאירח בצ’כיה את הדלאי לאמה וכנ”ל עם קנדה.