אנשי רפואה במלבורן קוראים להפסיק את קצירת האיברים בכפייה

בין ה- 15 ל-19 בנובמבר התקיים כנס רפואי של אגודת ההשתלות (TTS) במלבורן, אוסטרליה. במהלך הכנס יידעו מתרגלי פאלון גונג את המשתתפים על קצירת האיברים בכפייה ממתרגלי הפאלון גונג בסין. אנשי מקצוע רבים מתחום הרפואה גינו את הפשע וקראו לשים קץ לאכזריות של המשטר הסיני.

כריסטופר מקגרגור, מנהל מחלקת ניתוחי לב-חזה בקולג’ של אוניברסיטת לונדון הגיב על המידע: “דווח לנו שבסין נקצרים איברים של אנשים בניגוד לרצונם, אנו חושבים שזהו בפירוש מעשה שאיננו בסדר. לכן אני חושב שרוב האנשים בכנס יהיו מודאגים מאוד מכך. היינו רוצים לקוות שממשלת סין תעצור את מה שקורה שם”.

כ-600 מומחים רפואיים מ-9 מדינות השתתפו בכנס שנערך מטעם האגודה הבין לאומית להשתלת לבלב ואיי-לבלב, האגודה הבין-לאומית להשתלת איברי חיות באנשים והאגודה להשתלות תאים. שלוש האגודות פועלות תחת אגודת ההשתלות TTS.

רבים מבאי הכנס, כמו גם עוברים ושבים קראו את השלטים ואת חומרי הבהרת אמת שחילקו המתרגלים ורבים מהם חתמו על עצומות נגד קצירת איברים בכפייה.

על המעורבים לשאת באחריות

ד”ר מקגרגור ציין שמשתתפים רבים כבר שמעו על קצירת איברים בכפייה בסין: “אינני יודע אם העולם יודע, אבל רוב האנשים המעורבים בתחום המחקר והעבודה הקלינית, מודעים לכך בשנים האחרונות, וכמובן שהתופעה מדאיגה מאוד”, הוא אמר בביטחון שאיש מבאי הכנס לא יתמוך בפעילות מסוג זה משום סיבה שהיא.

“איני מכיר במדויק את הנסיבות. אבל כל מה שאני יודע שזהו בפירוש אינו דבר טוב. זהו אינו מעשה מוסרי לעשותו במקצוע הרפואה”, הוא הוסיף.

לדעתו, כל המעורבים במעשה צריכים לשאת באחריות: “צריכות להיות בכל מדינה נורמות והתנהגויות מוסכמות עבור אנשי מקצוע רפואיים, כדי שאלה המפרים את הסטנדרטים המקובלים במקצוע, לא יורשו להמשיך לעסוק במקצוע שלהם.

אנו חיים בחברה המעריכה את חופש האמונה. רובנו מאמינים שזוהי אבן היסוד של חברה צודקת”.

כמו כן אמר, שחשוב לחנך את הציבור בנושא הזה: “ישנם בכל העולם אנשים כמו אלה כאן, המפגינים בצורה שקטה ומסבים את תשומת לבם של האנשים לבעיה. זהו דבר טוב, מפני שזה מאפשר לאנשים להיות מודעים למה שמתרחש”.

נדרש מאמץ נוסף כדי לעצור את הזוועה

ד”ר מקגרגור המשיך ואמר שחשוב לאפשר לבכירי ממשל לדעת על כך: “מודעות היא התחלה טובה, וכשמעלים מודעות זה מגיע למדינאים. כשמדינאים דנים עם מדינות אחרות, הם יכולים להעלות את החששות שלהם.

“אני חושב שממשלות בריטניה ואוסטרליה יתמכו בעליל בזכויות אדם בסיסיות לבני אדם בכל מקום”. עוד אמר כי בכירי ממשלה כאלה בוודאי יתנגדו לעיסוק אכזרי מעין זה.

הוא הדגיש שכל מי שהוא מכיר, בכנס זה וברוב הכנסים להשתלות, מודאג מאוד מהבעיה הזאת: “אין זה נושא הנתון כלל לוויכוח, זה פשוט משהו שלא צריך לקרות”.

הגיע הזמן לשים קץ לעיסוק הזה המבוצע על ידי המדינה עצמה

טום קיי, יו”ר הכנס, אמר שקהילת ההשתלות ובכלל זה ארגונים כמו TTS מקדישים תשומת לב לסוגיה הזאת. כשאיברים נלקחים באופן בלתי חוקי, גם על ממשלת אוסטרליה להיכנס לפעולה.

טוני, אחות המתמחה בהשתלות איי לבלב אמרה ש”זה לחלוטין לא מקובל” לקחת איברים ללא הסכמה של התורם. “היות שקצירת איברים בכפייה מבוצעת על ידי המשטר בסין, יידרש מאמץ נוסף כדי לשים לכך קץ. ייתכן שיהיה צורך להעלות את המודעות לנושא ברחבי העולם”.

קיו וון לי, מנתח השתלות המתמחה בהשתלות כבד, כליות ולבלב ציין שקצירת איברים בכפייה אינה על פי האתיקה: “רופאים סינים צריכים להפסיק. זה לא אתי, עליהם להפסיק לעשות זאת”.

וויליאם מוליי, מומחה להשתלות, אמר שצריך להתנגד לקצירת איברים בכפייה בכל מקום בעולם: “אני חושב שצריך לאסור כל קצירת איברים שאינה על פי האתיקה”.

לינדה טמפלמן מארה”ב אמרה גם היא שזהו מעשה לא אתי: “אני יודעת שקיימים כבר חוקים בין-לאומיים נגד הדבר הזה”.

דונג סיק האם, פרופסור החוקר השתלות בדרום קוריאה, הסכים עם עמיתיו שלעולם אין לקצור איברים ללא רצונו של התורם. “יש לנו חוקים מחמירים לגבי זה בדרום קוריאה”.

הוא הסביר: “אם זה היה קורה בדרום קוריאה, כל אנשי-המקצוע הרפואיים המעורבים בכך היו נכלאים על כך”.